איך לכתוב הספד?

אם אתם קוראים שורות אלו סביר שעליכם לכתוב הספד, ואנו מקווים שהמאמר יסייע לכם להכין את הרקע עליו תוכלו לבנות את ההספד שלכם ולהימנע ממוקשים וטעויות. אתם כמובן מוזמנים לקבל מאיתנו כל סיוע שתרצו בטווח זמן מיידי, החל מהגהה לתוכן שכתבתם ועד כתיבת הספד שלם.


כך אנחנו מסייעים לכם:


  1. כתבתם כבר את ההספד ואתם רוצים שכותב תוכן מקצועי יעבור עליו: שלחו אלינו.

  2. כתבתם טיוטה חלקית ואתם רוצים להעשיר ולצקת בה עוד תוכן: שלחו אלינו.

  3. אתם לא יודעים מאיפה להתחיל ואין זמן: דברו איתנו עכשיו - 050-8434315.


חלק א': איך כותבים הספד?

התשובה הזו מורכבת מהרבה משתנים, ובעיקר: 1. מיהו הנפטר

2. מיהו המספיד

3. מהו ההקשר

4. מיהם הנמענים


מיהו הנפטר?


כתיבת הספד לאבא שונה מכתיבת הספד לשותף עסקי ושונה מכתיבת הספד עבור נכדה המספרת על סבתא אהובה. מיהו הנפטר עבורכם? עוד לפני נסיבות הפטירה, הקשר בין המספיד לנפטר יקבע את הטון ואת מסגרת ההתייחסות. בני משפחה וחברים קרובים ישלבו נושאים אישיים וחוויות מהחיים המשותפים, ראש העיר המגיע להספיד תושב ותיק יעניק זווית מסוימת, אשר גם היא תלויה בשאלה האם הכיר את הנפטר ויעניק זווית אחרת במידה ולא. הסיטואציות לכתיבת הספד רבות - מעסיק הנושא הספד לעובד מוערך, הספד לפקוד, לדודה ערירית... וכך הלאה. תנו לקשר שלכם עם הנפטר להעניק את הטון, ולכן נכון לשאול 'מיהו הנפטר עבורכם': מעסיקים ועובדים יכולים להיות חברי נפש קרובים בעוד שבן ואביו עשויים להיות יחסית רחוקים. דברו מהלב, דברו בכנות.


מיהו המספיד?


לשאלה זו חשיבות גדולה יותר כאשר הנפטר או המספיד הנם דמויות ציבוריות: זהו הצד השני לזהותו של הנפטר, והוא מדבר עליכם בתור מספידים. גם בכתיבת הספד ציבורי, מספיד נושא שני כובעים - הקשר האישי שלו לנפטר והזהות האישית שלו כמספיד. הישארו נאמנים לעצמכם ואל תנסו להתבטא בדרך שונה. כאשר אנו ניגשים אל כתיבת הספד מקצועית אנו משוחחים עם המספיד וכותבים את התוכן לפי הטון האישי שלו. אם אתם כותבים הספד זיכרו - זה לא הזמן לחפש מילים חדשות ומיוחדות, אשר בעת התרגשות עלולות גם להשפיע על הקריאה, אלא זה הזמן לתת למילים שלכם, למילים הקיימות בכם, ביטוי. גם כאשר אנו כותבים הספד אותו נושא איש ציבור, אנו מקפידים על כך שהמספיד לא יישמע מלאכותי או מליצי - לפחות לא באופן שונה מהדרך בה הוא רגיל להתבטא בפומבי. לסיכום - זה הזמן בו הכי בטוח לכתוב בצורה דומה לזו בה אתם רגילים להתבטא: לא בשפת יומיום, אך לבטח לא בשפה מליצית שאינה במקומה.


מהו ההקשר?


כל מוות הוא עצוב, אך לא כל מוות הוא טראגי. הספד לאבא שנפטר בגיל 101 הוא עצוב ושובר לב, אך שיבה טובה היא דבר מבורך ואינה טראגית, בשונה לכתיבת הספד למי שקיפד את חייו בגיל צעיר או בנסיבות טראגיות. "מה קרה" זו שאלת מפתח, לגיל הנפטר ולנסיבות יש משקל עצום. מוות שארע טרם זמנו או עקב נסיבות טראגיות מזמן כתיבת הספד שונה ותוכן אחר. ההקשר קובע את הטון. יש הספדים בהם אנו חוגגים את פועלו של אדם זקן, שבע ימים ועתיר זכויות - ובהם מוצאים מספידים שונים גם מקום לחיוך ולזכרונות המעוררים בקהל רוח טובה. זהו לא הכיוון של כתיבת הספד לאדם צעיר - אך גם כאן נתקלנו במקרים בהם חברים קרובים בני אותו גיל הרשו לעצמם לשלב אפילו הלצה, בפרט במקרים כאשר השיח בין החברים כלל התייחסות לכך. נפטרים שחלו והשלימו עם מותם הקרב היו לרוב מעורבים בשיחה עליו והספדים רבים מביאים בשמם דברים מסויימים.. אך גם כאשר משלבים זיכרון טוב או מחוייך המטרה היא אינה להצחיק, אלא להכיר באהבה ששררה וברגעים מלאי אושר. אנו רוצים שלהספד שלנו יהיה מימד אופטימי.


מיהם הנמענים?


כתיבת הספד נועדה גם לקהל המאזינים. אנחנו רוצים שההספד יעורר בהם רגש, ירחיב על הנפטר, אולי יודה להם על תפקידם בחייו או בחייכם. ההספד הכי נפוץ נישא בחיק המשפחה, אך פעמים רבות במסגרת כתיבת תוכן מקצועית אנו נדרשים לכתוב הספד עבור אדם אשר אינו מכיר את קהל הנוכחים - למשל איש ציבור או מפקד בכיר המגיע לשאת הספד על חייל. לפעמים המספיד הוא בן דת שונה ומכיר מנהגים שונים. כיצד כותבים הספד נכון? נמנעים ממוקשים ומתרכזים בחיובי בלבד: הכללים הקודמים תקפים כאן ונוסיף - אם אינכם מכירים את הקהל ואת מנהגיו ותרבותו היו קצרים ופשוטים ככל שניתן, התמקדו בתיאור קונקרטי חיובי ביותר של הנפטר ובתודה על כל רגע עימו. 'תודה', 'אהבה', 'הערכה' ו'צער' הם מונחים חוצי תרבויות וסיטואציות.

חלק ב': תוכן ההספד


כתיבת הספד לאמא שונה מכתיבת הספד לחבר, והנושאים שיוזכרו בהספד לסבא שונים מאלו שיעלו בהספד לאדם יקר אחר. מה כותבים? תתחילו במה שיוצא, כתבו טיוטה ראשונית ללא מעצורים. דמיינו שאתם משוחחים איתי כעת ומספרים לי על הנפטר או הנפטרת, ותתחילו לכתוב. בשיחותיי עם אנשים לאורך השנים התרשמתי שהרוב מצוי אצלכם, בשפה הפשוטה והמיידית בה הדברים נובעים מכם. כתבו זאת כטיוטה, ללא מגבלות מראש, ללא חשיבה או מחסומים. האסוציאציות שיעלו לכם - זהו שלד ההספד. זכרו להתמקד בנפטר ובתכונותיו, במעלותיו, בדרכים בהן השפיע לטובה על חיי הסובבים אותו, על החברה, הקהילה, המשפחה או המדינה (ולא רק עליכם, ועל כך נרחיב בהמשך). האם הנפטר הצטיין בתחום מסויים? אפילו תחביב בו פיתח מומחיות, ועדיפים נושאים אשר ליוו את חייו - לצד נושאים מיוחדים וחד פעמיים אותם ניתן להזכיר במידה והם מאירים את הנושא באור חיובי.


חלק ג': עשה ואל תעשה


הקדמה חשובה: אנשים שמחפשים כיצד כותבים הספד לא ימצאו כמובן הספד מוכן, ולכן במאמר זה אנו מבקשים להעניק לכם מסגרת סמנטית וצורנית. שימו לב לכלל המקדים את שאר הכללים, הוא לכאורה נשמע מובן מאליו אך שם טועים רבים: דברו על הנפטר ולא על עצמכם.


נשמע פשוט? חכו עד שתתחילו בכתיבה. אנו מקבלים טיוטות רבות להגהה אשר בפועל דורשות שכתוב מלא, שכן ההספד כולו מנוסח מנקודת מבט של 'הנפטר ואני' (ומי מכם שמכיר את ההתייחסות המיוחסת לשמעון פרס על חלקי ההספד יודע במה מדובר). אנשים גולשים מייד לספר על חייהם וכיצד השתלב בהם הנפטר - שימו לב שלא ליפול למלכודת הזו, ובנוסף זיכרו:


● כתיבת הספד היא דבר חד פעמי ובלתי הפיך: אל תיכנסו לפינות, אל תעלו נושאים שליליים, שימו לב שאין דו משמעות בדברים שלכם, שימו לב שהמשפטים ברורים גם למי שלא מכיר את הרקע של הנפטר בחיל השריון, למשל. אל תעלו על מוקשים ואל תתעסקו עם נושאים נפיצים: בדקות המעטות שתדברו הישארו ממוקדים בתכנים הרמוניים.

● בהמשך לסעיף הנ"ל נשוב ונדגיש: היו מפויסים גם בשם הנפטר, אל תיצקו מילים או התבטאויות לפיו, אל תצאו בשמו נגד 'המחלה הארורה', השכנים שמיררו את חייו, אוייביו או גורמי צער אחרים שהיו ואינם: עם הנפטר עברו מהעולם גם גורמי הצער הללו עבורו ואנו כעת מלווים את הנפטר לדרך אחרונה ולא סוגרים חשבונות. לבחירת המילים ולטון יש משקל רב, זיכרו שקל יותר ובוודאי עדיף במעמד מיוחד זה להיות מפויסים ואוהבים וחשוב מכך - זוהי הדרך הבטוחה לשאת דברים שעליהם לא תתחרטו לאחר מכן.

● היו קצרים וממוקדים. דמיינו את עצמכם מאזינים להספדים אחרים והקפידו לא להטריח את הקהל בדברים ארוכים, בפרט אם קיימים מספידים נוספים. זיכרו שייתכן כי תתבקשו לקרוא את ההספד יותר מפעם אחת, למשל בעת השבעה, ולתוכן לא מתלהם, ממוקד וברור יש יתרונות רבים.

לסיכום,


אנו מאמינים שכתיבת הספד לפי הקווים שציינו לעיל תעניק לרובכם תוצר ראוי וממליצים לכם להקפיד על כללי הכתיבה. אנו כאן לטובת כל סיוע במקרים בהם חלון הזמנים לכתיבה צר ומהיר, במקרים בהם הרגש מקשה על הכתיבה או לטובת כתיבת הספד לדמות ציבורית, מקרים אשר המעמד דורש הספד רהוט ומדויק: יחד נגבש עבורכם את ההספד ההולם ביותר עבור הרקע ועבור הסיטואציה, לרבות הספד כתוב לפרסום בפלטפורמות השונות. לכם יישאר להתאמן על הקריאה בקול רם לפני נשיאת ההספד בפומבי וחשוב מכל - לוודא שאתם חשים מחוברים לכל מילה ומעניקים למעמד את מקסימום הכבוד ועומק הראש.